Ulf-avtals logga.

Praktiknära forskning stärker undervisning och lärmiljöer – tre nya filmer visar hur

Filmning på förskolan

Med ELSA-modellen stärks förskolebarnens språkutveckling. Se filmen om detta och ytterligare två forskningsprojekt via länkarna nedan.

I tre nya filmer får vi möta forskare vid Göteborgs universitet som tillsammans med lärare och förskollärare delar med sig av lärdomar och resultat från praktiknära ULF-forskning.

I den första filmen får vi följa ett projekt som har fokuserat på Att utveckla flerspråkiga elevers ämneslitteracitet genom genrepedagogik. Forskaren Lotta Olvegård och läraren Caroline Hatcher berättar om hur de har arbetat med att analysera och undervisa olika texttyper i samhälls- och naturorienterande ämnen och i svenskämnena. Projektet har bidragit till bättre resultat och ökad motivation hos eleverna, samt till ett kollegialt lärande bland lärarna.

I den andra filmen får vi se ett exempel på hur forskning kan användas för att stärka barnens språk på förskolan. Forskarna Ann Nordberg, Karin Rönnerman och förskolläraren Jannica Höglund berättar om hur de har implementerat ett språkstödjande arbetssätt på sina förskolor med hjälp av ELSA-modellen, Early Educational Language Support Activities. Modellen innebär att förskolepersonalen planerar och genomför olika typer av språkaktiviteter som anpassas till barnens intressen och behov.

I den tredje filmen får vi veta mer om hur digitalisering och rumslig design kan påverka undervisningen och lärandet i en nybyggd skola. Forskaren Sylvana Sofkova Hashemi, rektorn Ingela Lundh och försteläraren Lena Dahlén berättar om hur de har undersökt hur flexibla rumsliga och digitala ramar och resurser kan användas för att skapa en varierad och stimulerande skolmiljö. Projektet DigiFLEX har lett till nya insikter om didaktisk design i samverkan mellan forskning och praktik.

Läs mer om genomförda ULF-projekt vid Göteborgs universitet